Μια συμβολική και ταυτόχρονα ουσιαστική περιβαλλοντική δράση στον χώρο του Παραρτήματος Προστασίας Παιδιού «Η ΜΗΤΕΡΑ» πραγματοποίησε ο Δήμος Ιλίου με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος, που γιορτάζεται στις 5 Ιουνίου. Στόχος να γίνει το περιβάλλον του Παραρτήματος ακόμα πιο όμορφο και πιο πράσινο, προς όφελος των φιλοξενούμενων παιδιών.
Η δράση, που πρόσφερε συγκινητικές στιγμές σε όσους συμμετείχαν, είχε διττό χαρακτήρα: περιβαλλοντικό και κοινωνικό, ενώ περιλάμβανε κλαδέματα, αποψίλωση, φυτεύσεις και καθαρισμό του χώρου, αλλά και δραστηριότητες που έδωσαν ιδιαίτερη χαρά και ευχαρίστηση στα παιδιά, όπως ολιγόωρη απασχόληση από εξειδικευμένο προσωπικό, με θέμα το περιβάλλον, μουσική, χορό, κέρασμα, μπλουζάκια για την Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος. Παράλληλα, φυτεύτηκαν αρωματικά φυτά σε ζαρντινιέρες, τα οποία θα φροντίζουν τα ίδια τα παιδιά, συμβάλλοντας έτσι περαιτέρω στην ευαισθητοποίησή τους. Η απασχόληση ήταν μια ευγενική προσφορά από την Ομάδα “ΚΙΒΩΤΟΣ, Παιδικές Υποθέσεις” που διαθέτει πιστοποιημένα αθλητικά, ψυχαγωγικά και εκπαιδευτικά προγράμματα, προτεινόμενα από το Υπουργείο Παιδείας.
Παραβρέθηκαν ο πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου Γιάννης Χαραλαμπόπουλος, οι Αντιδήμαρχοι Άρης Τσιμόγιαννης και Γιώργος Φραγκάκης, ο εντεταλμένος σύμβουλος για τον συντονισμό της ομάδας Καθαριότητας «ΗΡΑΚΛΗΣ» Γιάννης Βέργος, ο Συντονιστής του Παραρτήματος Προστασίας Παιδιού «Η ΜΗΤΕΡΑ» Σπυρίδων Καραγκούνης, υπηρεσιακοί παράγοντες, εκπρόσωποι των αθλητικών συλλόγων Ολυμπιακός Λιοσίων, Α.Ο. Ιλίου, Α.Ο. Ένωση Ιλίου και πολλοί εθελοντές.
Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος, ο Δήμαρχος Ιλίου Νίκος Ζενέτος δήλωσε:
«Το 2022 αποτελεί ένα ιστορικό ορόσημο για την παγκόσμια περιβαλλοντική κοινότητα, καθώς συμπληρώνονται 50 χρόνια από τη Διάσκεψη των Ηνωμένων Εθνών, την πρώτη διεθνή συνάντηση για το περιβάλλον και εκείνη που άνοιξε τον δρόμο για τους Στόχους Βιώσιμης Ανάπτυξης. Πενήντα χρόνια μετά, η Γη αντιμετωπίζει μεγάλες προκλήσεις, όπως την αύξηση της θερμοκρασίας του πλανήτη, τη ρύπανση, την απώλεια οικοτόπων και την απειλή εκατοντάδων ειδών πανίδας και χλωρίδας με εξαφάνιση. Μόνη διέξοδος είναι να κάνουμε τις οικονομίες και τις κοινωνίες μας περισσότερο δίκαιες και συνδεδεμένες με τη φύση. Αυτό ακριβώς πρεσβεύει το #OnlyOneEarth, η καμπάνια για την Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος 2022, που καλεί σε συλλογική δράση για την προστασία του πλανήτη μας.»
Ο Δήμαρχος Ιλίου Νίκος Ζενέτος με την υπεύθυνη από το Παράρτημα Προστασίας Παιδιού “Η ΜΗΤΕΡΑ” Βασιλική ΓαλάνηΟ Δήμαρχος Ιλίου Νίκος Ζενέτος στη δράση φύτευσης με τα παιδιά του ΠαραρτήματοςΟ Δήμαρχος Ιλίου Νίκος Ζενέτος σε αναμνηστική φωτογραφία με Αντιδημάρχους, εκπρόσωπους Φορέων και εθελοντέςΟ Δήμαρχος Ιλίου Νίκος Ζενέτος σε περίπατο μέσα στον χώρο του “ΜΗΤΕΡΑ” μαζί με τον Συντονιστή του Παραρτήματος Σπυρίδων Καραγκούνη και την υπεύθυνη Βασιλική ΓαλάνηΠεριβαλλοντική δράση με παιδιά του Παραρτήματος, φυτεύσεις αρωματικών φυτών και μπλουζάκια του Δήμου Ιλίου για την Παγκόσμια Ημέρα ΠεριβάλλοντοςΠεριβαλλοντική δράση με παιδιά του Παραρτήματος, φυτεύσεις αρωματικών φυτών και μπλουζάκια του Δήμου Ιλίου για την Παγκόσμια Ημέρα ΠεριβάλλοντοςΠεριβαλλοντική δράση με παιδιά του Παραρτήματος, φυτεύσεις αρωματικών φυτών και μπλουζάκια του Δήμου Ιλίου για την Παγκόσμια Ημέρα ΠεριβάλλοντοςΠεριβαλλοντική δράση με παιδιά του Παραρτήματος, φυτεύσεις αρωματικών φυτών και μπλουζάκια του Δήμου Ιλίου για την Παγκόσμια Ημέρα ΠεριβάλλοντοςΠεριβαλλοντική δράση με παιδιά του Παραρτήματος, φυτεύσεις αρωματικών φυτών και μπλουζάκια του Δήμου Ιλίου για την Παγκόσμια Ημέρα ΠεριβάλλοντοςΠεριβαλλοντική δράση με παιδιά του Παραρτήματος, φυτεύσεις αρωματικών φυτών και μπλουζάκια του Δήμου Ιλίου για την Παγκόσμια Ημέρα ΠεριβάλλοντοςΠεριβαλλοντική δράση με παιδιά του Παραρτήματος, φυτεύσεις αρωματικών φυτών και μπλουζάκια του Δήμου Ιλίου για την Παγκόσμια Ημέρα ΠεριβάλλοντοςΠεριβαλλοντική δράση με παιδιά του Παραρτήματος, φυτεύσεις αρωματικών φυτών και μπλουζάκια του Δήμου Ιλίου για την Παγκόσμια Ημέρα ΠεριβάλλοντοςΠεριβαλλοντική δράση με παιδιά του Παραρτήματος, φυτεύσεις αρωματικών φυτών και μπλουζάκια του Δήμου Ιλίου για την Παγκόσμια Ημέρα ΠεριβάλλοντοςΟι υπηρεσίες του Δήμου Ιλίου φροντίζουν το πράσινο, καθαρίζουν, αποψιλώνουν και φυτεύουν πολύχρωμα λουλούδια για να ομορφύνουν τον χώροΟι υπηρεσίες του Δήμου Ιλίου φροντίζουν το πράσινο, καθαρίζουν, αποψιλώνουν και φυτεύουν πολύχρωμα λουλούδια για να ομορφύνουν τον χώροΟι υπηρεσίες του Δήμου Ιλίου φροντίζουν το πράσινο, καθαρίζουν, αποψιλώνουν και φυτεύουν πολύχρωμα λουλούδια για να ομορφύνουν τον χώροΟι υπηρεσίες του Δήμου Ιλίου φροντίζουν το πράσινο, καθαρίζουν, αποψιλώνουν και φυτεύουν πολύχρωμα λουλούδια για να ομορφύνουν τον χώροΟι υπηρεσίες του Δήμου Ιλίου φροντίζουν το πράσινο, καθαρίζουν, αποψιλώνουν και φυτεύουν πολύχρωμα λουλούδια για να ομορφύνουν τον χώροΟι υπηρεσίες του Δήμου Ιλίου φροντίζουν το πράσινο, καθαρίζουν, αποψιλώνουν και φυτεύουν πολύχρωμα λουλούδια για να ομορφύνουν τον χώροΟι υπηρεσίες του Δήμου Ιλίου φροντίζουν το πράσινο, καθαρίζουν, αποψιλώνουν και φυτεύουν πολύχρωμα λουλούδια για να ομορφύνουν τον χώροΟι υπηρεσίες του Δήμου Ιλίου φροντίζουν το πράσινο, καθαρίζουν, αποψιλώνουν και φυτεύουν πολύχρωμα λουλούδια για να ομορφύνουν τον χώρο
Χρησιμοποιούμε cookies για να σας προσφέρουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία στη σελίδα μας. Εάν συνεχίσετε να χρησιμοποιείτε τη σελίδα, θα υποθέσουμε πως είστε ικανοποιημένοι με αυτό.ΔέχομαιaΜάθε περισσότεραa